Reklam
  • Reklam
SIK HASTALANAN ÇOCUK NE DEMEKTİR VE AİLELER NASIL DAVRANMALIDIR?
Reklam
Süreyya Ergen KIRAY

Süreyya Ergen KIRAY

SAĞLIK KÖŞESİ

SIK HASTALANAN ÇOCUK NE DEMEKTİR VE AİLELER NASIL DAVRANMALIDIR?

06 Kasım 2019 - 12:55

İNSAN HAYATINDA ÇOCUKLUK DÖNEMİ , ENFEKSİYONLARA KARŞI DİRENCİN ZAMAN İÇİNDE GELİŞTİĞİ, ENFEKSİYONLARA YATKINLIĞIN VE HASSASİYETİN  EN FAZLA OLDUĞU ZAMAN DİLİMİDİR.

ÖZELLİKLE DE 6 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR, BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİNDE MERAKLI , ÖĞRENMEYE KARŞI  İSTEKLİ  VE KEŞFETME ÇABASI İÇERİSİNDE HERYERE ,HER NESNEYE VE CANLIYA DOKUNMA, AĞZINA GÖTÜRME EĞİLİMİNDE OLDUKLARINDAN KOLAYCA  HASTALIK YAPAN MİKROPLARI DA VÜCUTLARINA ALABİLMEKTELER.

ANNE BABALARIN, ÇOCUKLARI İÇİN  ‘’SIK HASTALANIYOR ‘’İFADESİ EĞER SONBAHAR KIŞ DÖNEMİNDE HER AY BURUN TIKANIKLIĞI, BURUN AKINTISI, HAPŞIRIK VE ÖKSÜRÜK İLE KARAKTERİZE NEZLE -SOĞUK ALGINLIĞI DURUMU YA DA FARİNJİT (BOĞAZ KIZARIKLIĞI) İSE, 0-5 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN  SENEDE 8-10 KEZ BU ŞEKİLDE HASTA OLMASINI NORMAL KABUL EDERİZ.  HATTA ÇOCUKLARIN SENEDE 2 KEZ ZATÜRRE VEYA BRONŞİT OLMASI ,2- 3 KEZ ORTA KULAK İLTİHABI GEÇİRMESİ DE SALGIN HASTALIK DÖNEMLERİNDE SIKÇA RASTLADIĞIMIZ DURUMLARDIR.

ANCAK BAZI ÇOCUKLAR, DİĞER YAŞITLARI GİBİ BASİT BİR NEZLEYİ ,SOĞUK ALGINLIĞINI AYAKTA GEÇİREMİYOR , HER SEFERDE ANTİBİYOTİK KULLANMAK ZORUNDA KALIYOR VEYA AYAKTAN İLAÇ TEDAVİSİNE CEVAP ALINAMAYIP HASTANEDE YATACAK KADAR AĞIRLAŞIYOR İSE İŞTE BU ÇOCUKLAR BAĞIŞIKLIK AÇISINDAN ARAŞTIRILMALIDIR.

 

SIK HASTALANAN ÇOCUKLARIN BAZILARI DA, TAMAMEN SAĞLIKLI ANCAK ŞANSSIZ DİYE NİTELENDİRDİĞİMİZ ÇOCUKLARDIR. BUNLAR , GENELDE ANNE BABASI HASTANE VEYA OKUL GİBİ KAPALI ,KALABALIK,KİŞİLER ARASI YAKIN TEMASIN OLDUĞU ORTAMLARDA ÇALIŞAN YA DA KENDİLERİ ERKEN YAŞTA KREŞ VEYA ANAOKULUNA GİDEN  ÇOCUK GRUBUDUR. AYRICA BU ÇOCUKLARIN ANNE BABALARININ  DA ÇOCUKLUKLARINDA SIKÇA HASTALANDIKLARINI ÖĞRENİRİZ. ÇOĞUNLUKLA İLK 5 YAŞTA HER AY HASTALIK GEÇİRME ŞANSSIZLIĞINA SAHİP BU ÇOCUKLAR 8-10 YAŞLARINDA TAMAMEN DÜZELMEKTEDİRLER.

ÇOCUKLARIMIZI HASTALIKLARDAN KORUMAK İÇİN ANNE VE BABALAR OLARAK YAPABİLECEKLERİMİZ ;

-SAĞLIKLI VE HİJYENİK BİR EV ORTAMI SAĞLAMAK( EVİN RUTUBETSİZ OLMASI , ODA DUVARLARINDA MANTAR KÜF OLMAMASI, EVİN ISISININ NORMAL ARALIKTA OLMASI, EVDE TOZ TUTACAK EŞYA-OYUNCAK-PELUŞ VEYA TEMİZLİĞİ ZOR OBJELERİN BULUNMAMASI GEREKİR)

-ÇOCUĞUN HAZIR GIDALAR VE ABUR CUBUR ATIŞTIRMALIKLARDAN UZAK TUTULMASI, SAĞLIKLI BİR BESLENME DÜZENİ OLUŞTURULMASI( HAZIR GIDA LAR VE KATKI MADDELERİ BAĞIŞIKLIĞI AZALTAN EN ÖNEMLİ SEBEPLERDENDİR)

-ÇOCUĞUN UYKU SAATLERİNİN İYİ DÜZENLENMESİ VE EN GEÇ 22:30 DA UYUMASI

 

-VÜCUT TEMİZLİĞİ ,BANYO SIKLIĞI ,EL YIKAMA ALIŞKANLIĞININ EDİNİLMESİ

 

-KÜÇÜK ÇOCUKLARIN, RİSKLİ ZAMANLARDA ,BULAŞICILIĞIN EN FAZLA OLDUĞU KAPALI ORTAMLARDAN( OYUN ALANLARI, AVM, ORTAK KULLANIM ALANLARI) UZAK TUTULMASI

-ÇOCUĞU KORUYACAK MEVSİMSEL GRİP AŞISININ YAPILMASIDIR.

AİLELERİN EN ÇOK TALEP ETTİĞİ, BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ ADI ALTINDA PİYASADA BULUNAN İLAÇLAR VEYA ÜRÜNLER, MUTLAKA ÇOCUK MUAYENE EDİLEREK DEĞERLENDİRİLDİKTEN SONRA HEKİM ÖNERİSİ DOĞRULTUSUNDA ÇOCUK İÇİN UYGUN İSE KULLANILMALI VE HER ÇOCUĞUN ALIŞKANLIKLARI VE TERCİHLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA DÜZGÜN BİR BESLENME LİSTESİ ÇOCUK HEKİMİ TARAFINDAN OLUŞTURULMALIDIR.

                                                                     PED. UZM.DR. SÜREYYA ERGEN KIRAY

                                                       ÇOCUK-YENİDOĞAN SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMAN        

                                                                               0505 407 53 31/ SALİHLİ-MANİSA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar