Reklam
  • Reklam
ROTAVİRÜS ,ÇOCUKLARDA SADECE İSHALE SEBEP OLMUYOR, ÇOK DAHA...
Reklam
Süreyya Ergen KIRAY

Süreyya Ergen KIRAY

SAĞLIK KÖŞESİ

ROTAVİRÜS ,ÇOCUKLARDA SADECE İSHALE SEBEP OLMUYOR, ÇOK DAHA FAZLASI…

11 Haziran 2020 - 13:29

ROTAVİRÜS ,ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNİN EN SIK VE  TEHLİKELİ SEYREDEN İSHAL SEBEBİDİR.

 

3 AYLIKTAN İTİBAREN GEÇİRİLEN İLK ENFEKSİYON ,EN ŞİDDETLİ OLANIDIR. BU HASTALIK BİRDEN FAZLA TEKRARLAYABİLİR. 1 KEZ GEÇİRMEK TAM BAĞIŞIKLIK BIRAKMAZ.

 

BULAŞMA YOLU , HASTA KİŞİLERİN ÇIKARTILARINDAN ( DIŞKI) HIZLICA OLMAKTADIR.

OLDUKÇA DAYANIKLI BİR VİRÜS OLDUĞUNDAN GÜNLERCE HAFTALARCA BULAŞICILIĞI SÜREBİLİR.

 

ÖZELLİKLE ÇOCUK YUVALARI, KREŞLER , OKULLAR VE HASTANE ORTAMI GİBİ KALABALIK VE BİREBİR TEMASIN YÜKSEK OLDUĞU YERLER BULAŞICILIK AÇISINDAN EN KOLAY YAYILMA MEKANLARIDIR.

 

GENELDE SERİN VE KURU HAVALARDA YANİ İLKBAHAR VE SONBAHAR AYLARINDA HASTALIK YAPAR.

 

TİPİK OLARAK HAFİF ATEŞLE BİRLİKTE KUSMA BAŞLAYIP 2 GÜN İÇİNDE BOL SULU VE SIK İSHALE DÖNER.

 

İLK 3 YAŞTA AĞIR SEYRETME SEBEBİ, BU YAŞ ÇOCUKLARDA HENÜZ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN TAM GELİŞMEMEİŞ OLMASI VE KUSMA -İSHAL YOLUYLA KAYBEDİLEN VÜCUT SUYU NEDENİYLE   HIZLICA ORGANLARDA TAHRİBAT OLUŞMASIDIR.

 

HASTALIK 4-7 GÜN KADAR SÜRER ANCAK, BULAŞICILIĞI HASTALIK BAŞLAMADAN BİRKAÇ GÜN ÖNCE BAŞLAR VE İYİLEŞME OLDUKTAN SONRA DA BİR SÜRE DEVAM EDER.

 

ROTAVİRÜSÜN ESKİDEN SADECE KUSMA İSHAL SEBEBİ OLDUĞUNU BİLİYORDUK . ANCAK HASTALAR VE HASTALIKLAR İZLENDİKÇE BUNUN DOĞRU OLMADIĞINI ÖĞRENDİK. BU VİRÜS BARSAKLARIMIZDAN SIZARAK KANA KARIŞIP BAŞKA ORGANLARDA DA HASARA SEBEP OLMAKTADIR.

 

YAPILAN ARAŞTIRMALARDA ROTA İSHALİ OLAN ÇOCUKLARIN KARACİĞER, KALP, BÖBREK, DALAK, ÜREME ORGANLARI, İDRAR TORBALARI VE BEYİNLERİNDE DE BU MİKROBA VE SEBEP OLDUĞU TAHRİBATA RASTLANMIŞTIR.

 

ROTAVİRÜS KARACİĞERİ ETKİLEDİĞİNDE ,KAN TAHLİLİ İLE ORTAYA ÇIKAN ALT, AST DEĞERLERİNDE YÜKSELMEYE SEBEP OLMAKTADIR. BU BOZULMA ÇOCUĞUN HASTALIĞININ HAFİF YA DA AĞIR OLAMAIYLA İLGİLİ DEĞİLDİR.

 

BEYİNDE MENENJİT BENZERİ HASTALIĞA SEBEP OLABİLMEKTE ATEŞLİ VEYA ATEŞSİZ HAVALE YAPABİLMEKTEDİR. HAVALE RİSKİ, ÇOCUĞUN YAŞI BÜYÜDÜKÇE , ÖZELLİKLE 18 AYDAN BÜYÜK ÇOCUKLARDA ARTMAKTADIR.

BEYİN İLTİHABINA SEBEP OLDUĞU ÇOCUKLARDA ZEKA VE GELİŞİM GERİLİĞİ, FELÇ, NÖBET GÖZLENMİŞTİR.

ROTAVİRÜSE BAĞLI HAVALELER GENELDE HASTALIĞIN 3. GÜNÜ BAŞLAMIŞ VE HASTALIK SÜRECİNDE 6-8 KEZ TEKRARLAYABİLDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.

 

ROTAVİRÜS AYRICA KURDEŞEN GİBİ VEYA  KIZAMIK BENZERİ DÖKÜNTÜ DE YAPABİLMEKTEDİR.

 

BÖBREKLERDE, AĞIR SU KAYBINA BAĞLI İDRARDA KRİSTALLEŞME VE BÖBREK TAŞI MEYDANA GELEN ÇOCUKLAR BULUNMAKTADIR.

 

HER YENİ GÜN BİLİM DÜNYASININ GELİŞİMİ VE BİLGİLERİN , TECRÜBELERİN DEĞİŞİMİ İLE YEPYENİ UYGULAMALARIMIZ ,GÜNCELLENMİŞ TEDAVİLERİMİZ OLMAKTADIR.

 

DÜNYADA İNSANOĞLU İÇİN BİRÇOK HASTALIK ETMENİ BULUNMAKTA ANCAK BUNLARIN SADECE BAZILARINA KARŞI KORUNMAK  AMAÇLI AŞILARA SAHİBİZ.

 

ROTAVİRÜS AŞISI 2006 VE 2008 YILLARINDAN BU YANA İKİ FARKLI AŞI TİPİ İLE UYGULAMAYA GİRDİĞİNDEN BERİ  DÜNYADA BİRÇOK ÇOCUK ,ROTA İSHALİNE BAĞLI AĞIR HASTALIKTAN KORUNMAKTA VE HASTANE YATIŞINA GEREK KALMAMAKTADIR.

 

BİR ÇOCUĞUN AŞILANMASI SADECE KENDİSİNİ DEĞİL HALK SAĞLIĞINI DA KORUMAKTA VE ÇEVRESİNDEKİ  DUYARLI, HASSAS KİŞİLERİN DE  BU HASTALIKTAN OLUMSUZ ETKİLENMESİNE MANİ OLMAKTADIR.

 

ROTA AŞISI HER YAŞTA YAPILAMAMAKTADIR. BU YÜZDEN 2 AY-8 AY ARASI TÜM ÇOCUKLARIN ROTA AŞILARININ PLANLANIP TAMAMLANMASI GEREKMEKTEDİR.

 

SAĞLIKLI BİR TOPLUM VE GELECEK NESİL  İÇİN AŞI VAZGEÇİLMEZDİR. AŞI HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR. EBEVEYNLER OLARAK BU HAKKI ÇOCUKLARIMIZDAN ALMAYALIM.

ROTAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN  AŞILAMA İLE İLGİLİ SORULARINIZ VE TEREDDÜTLERİNİZ İVAR İSE  BENİMLE İLETİŞİM KURMAKTAN ÇEKİNMEYİN. ÖNCELİĞİMİZ SAĞLIKLI KALMAK , ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK OLSUN , SEVGİYLE…

 

UZM .DR. SÜREYYA ERGEN KIRAY

ÇOCUK-YENİDOĞAN SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI

SALİHLİ MUAYENEHANE

İLETİŞİM: 0236 713 11 33 / 0505 407 53 31

İNSTAGRAM  drsureyyaergenkiray / drsureyyailemutfakta

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar