Reklam
  • Reklam
GEBELER VE COVİD 19 HASTALIĞI
Reklam
Süreyya Ergen KIRAY

Süreyya Ergen KIRAY

SAĞLIK KÖŞESİ

GEBELER VE COVİD 19 HASTALIĞI

12 Mayıs 2020 - 15:05

SALGIN GÜNLERİNDEYİZ VE HAYAT DEVAM EDİYOR. İNSANOĞLU İÇİN DOĞUM, YAŞAM, ÖLÜM DÖNGÜSÜ HEP VARDI ,VAR OLACAK. BU DÖNEMDE HASTALIK AÇISINDAN EN RİSKİ YAŞ GRUBU OLAN 60 YAŞ ÜSTÜ BÜYÜKLERİMİZ İÇİN BİRÇOK BİLGİ VAR ELİMİZDE. PEKİ GEBELİĞİ VE DOĞUMU SALGIN ZAMANINA DENK GELEN ANNE VE YENİ DOĞMUŞ- DOĞACAK BEBEKLERİMİZ İÇİN NELER BİLİYORUZ?

KADINLARIN  ,GEBELİK ESNASINDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN DAHA ZAYIF OLDUĞUNU VE MİKROPLARA KARŞI DAHA HASSAS OLDUKLARINI BİLİYORUZ. ÖZELLİKLE KIŞ DÖNEMİNDE GRİP VİRÜSÜNÜN  GEBELER İÇİN TEHLİKELİ VE GRİP AŞILAMASININ  ÖNEMİNİ BİLİM İNSANLARI OLARAK DEFALARCA SÖYLÜYORUZ. KIZAMIK HASTALIĞI İ, SU ÇİÇEĞİ , HEPATİT İÇİN ÖNLEMLERİMİZİ ALIYOR , BİLGİLENDİRİYOR VE DURUMA GÖRE GEREKİRSE GEBELİK ÖNCESİ VE ESNASINDA AŞILAMALARIMIZI YAPIYORUZ.

COVİD19 İLE ENFEKTE OLAN, BU VİRÜSLE HASTALANARAK AĞIR HASTALIK BULGULARINI GÖSTEREN GEBE KADINLARIN SAYISI TÜM DÜNYADA ÇOK FAZLA DEĞİL. GEBELERİN BU HASTALIĞA YAKALANMA RİSKİ GEBE OLMAYAN KADINLAR İLE AYNI.

TÜM VİRÜS HASTALIKLARINDA OLDUĞU GİBİ ,GEBELİĞİN İLK 3 AYINDA HASTALIĞI KAPMANIN GEBELİK DEVAMI AÇISINDAN DAHA RİSKLİ OLACAĞI DÜŞÜNÜLMEKLE BİRLİKTE ,COVİD 19 İLE İLGİLİ DÜŞÜK VE  ERKEN DÖNEMDE GEBELİK KAYBI RİSKİNİ GÖSTEREN NET BİR BİLGİ , VİRÜSÜN ANNE KARNINDA BEBEK ÜZERİNDE ANORMALLİK YAPMA İHTİMALİNİ GÖSTEREN NET BİR VERİ BULUNMAMAKTA.

ANCAK , ÜLKELERİN HASTA BİLDİRİMLERİNDE , DOĞUMA SON 3 AY KALA HASTA OLAN GEBELERDE ERKEN DOĞUM EYLEMİ VE PREMATÜRE DOĞUM GÖZLENMİŞ BULUNMAKTA .

EDİNDİĞİMİZ BİLGİLERE GÖRE COVİD 19, SARS VE MERS SALGINI KADAR AĞIR VE ÖLÜMCÜL SEYRETMEMEKTE ,GEBELER AĞIR ZATÜRRE BULGUSU GÖSTERMEMEKTE FAKAT ,TÜM DÜNYADA HASTA OLAN İNSANLARIN ARASINDA GÖRECE DAHA AZ SAYIDA OLAN GEBELER AÇISINDAN DAHA ÇOK BİLGİYE VE SALGIN SÜRECİNDE GÖZLEM VE TANIYA İHTİYAÇ VAR.

GEBELİĞİNİN SON 3 AYI İÇİNDE OLAN ANNELERDE HASTALIK OLMA DURUMUNDA EN ÇOK; ERKEN SUYU GELME, ERKEN DOĞUM, ANNE KARNINDAKİ BEBEKTE KALP RİTİM BOZUKLUKLARI VE STRES GÖRÜLMÜŞTÜR.

COVİD 19 ‘UN GEBELERE BULAŞMA ŞEKLİ YİNE AYNIDIR. HASTA  VEYA TAŞIYICI İNSANLARDAN NEFES, HAPŞIRIK, ÖKSÜRÜK  ŞEKLİNDE SOLUNUM YOLUYLA OLMAKTADIR. . GEBELİKTE MEYDANA GELEN FİZİKSEL VE SİSTEMİK DEĞİŞİKLİKLER GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA ,DOLAŞIM PROBLEMLERİ VE SOLUNUMSAL ZORLANMALAR HASTALIĞI KAPMAYI KOLAYLAŞTIRABİLİR. BUNUN İÇİN GEBELERİN DE EN AZ YAŞLI KİŞİLER KADAR DUYARLI VE KORUNMACI DAVRANMALARI GEREKMEKTEDİR.

ŞU ANDA ETKİLİ BİR AŞI VE KORUNMAK İÇİN BİR İLAÇ OLMADIĞINDAN TEMEL BİLGİLERLE;

-VÜCUT VE EL HİJYENİ AKSATILMAMALI

-ACİL VE GEREKLİ  OLMADIKÇA HASTANELERDE , KALABALIK ORTAMLARDA VE AİLE,AKRABA ,ARKADAŞ TOPLANTILARINDA BULUNULMAMALI

-GÜNLÜK  DOĞRU BESLENME İLE UYKU DÜZENİ SAĞLANMALI

-GÜNLÜK BASİT EGZERSİZLERLE DOLAŞIM VE SOLUNUM SİSTEMİ DİRENÇLİ TUTULMALIDIR.

ATEŞ, ÖKSÜRÜK, KAS VE BOĞAZ AĞRISI, NEFES DARLIĞI ŞİKAYETLERİ ANİDEN BAŞLAYAN GEBELER MUTLAKA HEKİMLERİ İLE İLETİŞİME GEÇMELİ , HEKİM YÖNLENDİRMESİ HALİNDE SAĞLIK MERKEZİNE BAŞVURMALIDIRLAR.

GEBELİĞE BAĞLI PSİKOLOJİK HASSASİYETİ FAZLA OLAN KADINLARIMIZDA ,HASTALIĞA KARŞI GELİŞEN KORKU VE TAKINTI HASTALIK BULGULARINI TAKLİT EDEBİLMEKTEDİR. YİNE BU DURUMDA DA HEKİM ÖNERİSİYLE PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANABİLİR.

HASTALIĞI OLMAYAN GEBELERDE DOĞUM ŞEKLİ , KADIN DOĞUM HEKİMLERİNCE GEBE İÇİN EN SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR HANGİ YOL İSE OBSTETRİK BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA TERCİH EDİLECEKTİR. ANCAK COVİD 19 İLE ENFEKTE GEBELERİN SAĞLIK DURUMLARI VE BULAŞTIRICILIK İHTİMALLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDUĞUNDA ,DÜNYA ÜLKELERİNDE SEZARYEN DOĞUM TERCİH EDİLMEKTEDİR.

KRİTİK HASTALIĞI OLAN GEBEDE ,GEBELİĞİN DEVAMI ANNE VE BEBEĞİ  HAYATİ TEHLİKEYE ATACAK İSE BEBEK PREMATÜRE YANİ DOĞUM ZAMANI GELMEMİŞ OLSA BİLE DOĞUM YAPTIRILABİLİR.

HASTALIĞI OLMAYAN ANNELER , SAĞLIK BAKANLIĞININ UYGULAMALARI DOĞRULTUSUNDA ,HASTANELERİN TEMİZ ODALARI VE AMELİYATHANELERİNDE DOĞUMA ALINMALI VE DOĞUM SONRASI TEMİZ KAT VE ODALARDA KORUNARAK BAKIM VERİLMELİDİR. ŞÜPHELİ VEYA HASTA OLAN ANNE ADAYLARI DA YİNE MEVZUATA GÖRE AYRILMIŞ DOĞUM ODALARI VE AMELİYATHANELERDE İŞLEME TABİ TUTULARAK YAKINDAN İZLENMELİDİR .DOĞUM SONRASI VE EVE TABURCULUKTA ZİYARETLER ENGELLENMELİ, ANNE VE BEBEĞİ KORUYUCU TEDBİRLER DERHAL ALINMALI, UYGULAMADA ESNEK DAVRANILMAMALIDIR.4

 

 

SALGININ HENÜZ ÇOK YENİ ,BİLGİLERİN VE BULGULARIN HENÜZ ÇOK YETERSİZ OLDUĞU BU ERKEN DÖNEMDE SÖYLEYECEKLERİMİZ BUNLARDAN İBERETTİR.  ZAMAN İLERLEDİKÇE, SALGININ İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİLERİ KONUSUNDA DAHA ÇOK DENEYİMİMİZ OLUŞTUKÇA PAYLAŞIMLARIMIZ NET VE TATMİN EDİCİ OLACAKTIR.

 

BİR SONRAKİ YAZIMIZ OLACAK ‘’ YENİDOĞAN BEBEKLER VE ÇOCUK YAŞ GRUBUNDA COVİD 19 ‘’ İLE BULUŞMAK ÜZERE, SEVGİ VE SAĞLIKLA KALIN …

 

                                   UZM. DR SÜREYYA ERGEN KIRAY

                  YENİDOĞAN-ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI

                                  MUAYENEHANE /SALİHLİ- MANİSA

                              İLETİŞİM: 505 407 53 31/ 0236 713 11 33

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar