Reklam
  • Reklam
COVİD 19 SALGINI VE HAYATIMIZDA ETKİLERİ
Reklam
Süreyya Ergen KIRAY

Süreyya Ergen KIRAY

SAĞLIK KÖŞESİ

COVİD 19 SALGINI VE HAYATIMIZDA ETKİLERİ

06 Mayıs 2020 - 16:08

İNSAN  KORONA VİRÜSLERİNİN ,  ESKİDEN BERİ İNSANLARDA SONBAHAR VE KIŞ DÖNEMİNDE SIK GÖRÜLEN NEZLE VE  SOĞUK ALGINLIĞI YAPTIĞINI BİLİYORUZ .

ANCAK BU SALGINI YAPAN COVİD 19 , YENİ OLUŞMUŞ BİR KORONAVİRÜS CİNSİ  VE İNSANLIK DAHA ÖNCE BU YENİ VİRÜSLE TANIŞMADIĞI İÇİN OLDUKÇA KORUNMASIZ VE SAVUNMASIZ.

BİLDİĞİMİZ EN İYİ ŞEY ,BU YENİ VİRÜSÜN İNSANDAN İNSANA ÇOK KOLAY ŞEKİLDE NEFESLE, HAPŞIRIKLA, ÖKSÜRÜK YOLUYLA , SALYA-MUKUSLA GEÇTİĞİ. AYNI ZAMANDA NEZLE GİBİ BAŞ ,BOĞAZ AĞRISI, HALSİZLİK ,YORGUNLUK YAPARAK BAŞLADIĞI VE  BAĞIŞIKLIĞI DAHA ZAYIF KİŞİLERDE HIZLICA AKCİĞERLERDE AĞIR HASTALIĞA ÇEVİRDİĞİDİR.

NASIL BULAŞTIĞI ,NASIL SEYRETTİĞİ İLE İLGİLİ  BİLGİLERİ ,BİRKAÇ AYDIR ÇOĞU TELEVİZYON KANALLARINDAN VE SOSYAL MEDYADAN SIKLIKLA DUYUYORUZ.

PEKİ COVİD 19 İLE MÜCADELE EDERKEN NASIL HİSSEDİYORUZ, RUHSAL DURUMUMUZ ,PSİKOLOJİMİZ , DAVRANIŞLARIMIZ , YAŞAM TARZIMIZ NASIL DEĞİŞTİ ,ÇOCUKLARIMIZ NELER HİSSEDİYOR ?

BU KRİZ ORTAMINDA HEPİMİZ ÜZGÜN, STRESLİ, ÖFKELİ ,ENDİŞELİ VEYA KORKU DOLU OLABİLİRİZ. ÖNCE BULUNDUĞUMUZ DURUMUN SEBEBİNİ YANİ DÜŞMANI TANIMAK ,BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAKTIR. KORONAVİRÜS NEDİR VE İNSANLARDA NE YAPAR ? SORUSUNUN CEVABINI BİLEREK BAŞLAMALIYIZ. DURUMU KABULLENEREK HAYATIMIZA , ALIŞKANLIKLARIMIZA YENİ BİR YÖN VERMEK EN SAĞLIKLI HAREKET OLACAKTIR.

GÜVENDİĞİMİZ BİLİM İNSANLARINDAN DOĞRU BİLGİYE ULAŞMAK ÇOK ÖNEMLİDİR, GEREKSİZ BİLGİ PAYLAŞIMLARINDAN VE AÇIKLAMALARDAN UZAK DURMALI BİLGİ KİRLİLİĞİNE FIRSAT VERMEMELİYİZ. BU BİZDE ANLAMSIZ KORKU VE ENDİŞEYİ ARTIRIR.

GÜVENDİĞİMİZ VE SESİNİ DUYMAKTAN , KENDİSİNİ GÖRMEKTEN MUTLU OLDUĞUMUZ İNSANLARLA SESLİ YA DA KAMERALI TELEFON KONUŞMASI YAPMAK BİZİ GÜVENDE VE RAHATLAMIŞ HİSSETTİRECEKTİR.

NEGATİF DUYGULARIMIZLA BAŞETMEK İÇİN ALKOL YA DA SİGARA KULLANMAYA BAŞLAMAK ,KULLANILIYORSA MİKTARINI ARTIRMAK ANLIK RAHATLAMA SAĞLAYABİLİR ANCAK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATACAĞI İÇİN HASTALIKLARA KARŞI DAHA  SAVUNMASIZ HALE GETİRECEKTİR.

STRESLİ OLMAK TÜM VÜCUDU , ORGANLARI, HORMONLARI , DUYGULARIMIZI TERS YÖNDE ETKİLER. EN ÖNEMLİSİ ,STRES BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ ZAYIFLATARAK HASTALIKLARA KARŞI BİZİ GÜÇSÜZ HALE GETİRİR.

BULUNDUĞUMUZ BU DÖNEMDE YAŞAMSAL KISITLAMALARIMIZ OLDUĞUNDAN, STRESLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN ÖNCELİKLE YENİ BİR YAŞAM BİÇİMİ VE EV DÜZENİ OLUŞTURMAYLA İŞE BAŞLAYACAĞIZ .

-HER GÜN DÜZENLİ SAATLERDE YEMEK YİYECEĞİZ, HER ÖĞÜNDE SEBZE VE MEYVE MUTLAKATÜKETECEĞİZ , BU BİZE KİLO KONTROLÜNDE FAYDA SAĞLAYACAK

-TÜM ŞEKERLİ ,UNLU VE YAĞLI GIDALARDAN, KIZARTMA VE HAMUR İŞLERİNDEN UZAK DURACAĞIZ. ÇÜNKÜ BU GİBİ BESİNLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLEMEKTE ENFEKSİYONLARA KARŞI GÜÇSÜZ KALMAMIZA SEBEP OLMAKTADIR.

TATLI İHTİYACIMIZI BAL ,PEKMEZ, KURU KAYISI, İNCİR GİBİ DOĞAL SAĞLIKLI GIDALARDAN ÖLÇÜLÜ TÜKETEREK KARŞILAYACAĞIZ.

HAMUR İŞLERİ YERİNE BOL TAHILLI EKMEK, KURUBAKLAGİL TERCİH EDECEĞİZ .

-HER GÜN YEDİĞİMİZ GIDALARIN YETERLİ  MİKTARDA VE BESİN YÖNÜNDEN ZENGİN İÇERİKTE OLDUĞUNDAN EMİN OLACAĞIZ. GÜNDE 2 ANA ÖĞÜN VE 2 ARA ÖĞÜN OLARAK BESLENME DÜZENLENEBİLİR .

-GÜNDE EN AZ 1,5 -2 LİTRE SU TÜKETECEĞİZ .

-PROBİYOTİKLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİN DOSTLARI OLDUĞU İÇİN EV YAPIMI (YOĞURT, KEFİR, TURŞU, SİRKE, ŞALGAM SUYU ,BOZA) PROBİYOTİK İÇEREN GIDALARI GÜNDE 1-2 KEZ TÜKETMEYE ÇALIŞACAĞIZ

-HER GÜN BELİRLİ SAATTE UYKUYU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRECEĞİZ. EN AZ 6 ,EN FAZLA 9 SAAT OLACAK ŞEKİLDE KALİTELİ ,KESİNTİSİZ UYKU UYUYACAĞIZ

-BALKONUMUZDA VEYA VARSA BAHÇEMİZDE, HER SABAH TEMİZ HAVADA  YAVAŞ VE DERİN NEFES ALIP VEREREK, KISA KISA GERİNME HAREKETLERİ YAPARAK VÜCUDUMUZA  DİRENÇ KAZANDIRACAK VE GÜNE ENERJİK BAŞLAYACAĞIZ, MİSKİNLEŞMEYECEĞİZ.

-YENİ GÜNE SAĞLIKLA BAŞLADIĞIMIZ İÇİN VE SEVDİKLERİMİZ YANIMIZDA- YAKINIMIZDA  OLDUĞU İÇİN SÜKREDEREK BEYNİMİZE MUTLU OLDUĞUMUZU HATIRLATACAĞIZ.

GÜNLÜK GEZMELERDEN, EŞ, DOST, AKRABA ZİYARETLERİNDEN, PARKLARDAN, AVM’ LERDEN UZAKLAŞTIĞIMIZ İÇİN KENDİMİZLE BAŞ BAŞA KALDIĞIMIZ VAKİT ARTTI. İŞTE BUNU BİR FIRSATA ÇEVİREREK EVİMİZLE İLGİLİ YETİŞTİREMEDİĞİMİZ TEMİZLİK, ÇEKMECE -DOLAP DÜZENLEME, HALI ,PERDE YIKAMA İŞLERİNİ BİR DÜZENE KOYUP EV AHALİSİNİ DE KÜÇÜK GÖREV PAYLAŞIMLARIYLA İŞE DAHİL EDEREK BU ZAHMETLİ İŞLERİ EĞLENCELİ HALE GETİREBİLİRİZ. AİLE BİREYLERİNE GÖREV VERMEK  ONLARIN  DA AİLENİN BİR PARÇASI, BİR DEĞERİ OLDUĞUNU HİSSETTİRECEK VE SORUMLULUK DUYGUSU GELİŞTİRECEKTİR. UNUTMAYALIM Kİ ANNE EVİN HİZMETLİSİ DEĞİLDİR, EVİN MİMARIDIR…

-HERYERDE HASTALIK KONUŞULDUĞU İÇİN, İNSAN BEYNİ OLUMSUZU ÇOK ÇABUK KENDİSİNE YAKIŞTIRIR. TAKINTILI OLMAYA, HER SÖYLENENİ KENDİMİZDE GÖRMEYE BAŞLARIZ. BEYNİMİZİN BİZİ KANDIRMASINA İZİN VERMEMELİ, GERÇEKTEN HASTA HİSSETMİYORSAK , ATEŞLİ DEĞİLSEK , NEFES DARLIĞIMIZ VEYA  ANORMAL ÖKSÜRÜĞÜMÜZ YOKSA , ARD ARDA KUSMA, BİLİNÇ BULANIKLIĞI VE BU GİBİ ACİL DURUM SAYILAN ŞİKAYETLERE SAHİP DEĞİLSEK HASTANE VE SAĞLIK OCAKLARINI BOŞUNA MEŞGUL ETMEMELİYİZ.  SAĞLIK HİZMETİ SUNULAN BUI YERLERDE YOK YERE BULUNMAK ENFEKSİYONU KAPMAK AÇISINDAN EN RİSKLİ YERLERDİR.

GÜNLÜK EV İŞLERİ VE AİLE İLİŞKİLERİ DIŞINDA GÜNÜN BELLİ ZAMANLARINI KENDİMİZE AYIRMAK RUHUMUZA İYİ GELECEKTİR.RUHSAL YÖNDEN GÜÇLÜ İNSANLARIN, MUTLU VE POZİTİF DÜŞÜNEN İNSANLARIN DAHA AZ HASTA OLDUKLARI KANITLANMIŞ BİLİMSEL BİR GERÇEKTİR.

TAMAMEN KENDİNİZE AYIRACAĞINIZ BU ZAMANIN SÜRESİNİ , SAATİNİ HER GÜN AYNI ZAMANDA YAPMANIZ ALIŞKANLIK HALİNE GELMESİNE SEBEP OLARAK VAZGEÇMEMENİZİ SAĞLAYACAKTIR. BU ÖZEL ZAMANDA :

-KİTAP, DERGİ OKUMAK

-FİLM SEYRETMEK

-ELİŞİ YAPMAK

-ŞARKI DİNLEMEK , ŞARKI SÖYLEMEK, DANS ETMEK

-SPOR YAPMAK

-RESİM YAPMAK

-KENDİNİZE BAKIM YAPMAK

-YABANCI DİL ÖĞRENMEK

-EN SEVDİĞİNİZ ARKADAŞINIZLA SOHBET ETMEK ( SOSYAL MESAFEYİ KORUMAK ŞARTIYLA ) YAPABİLECEKLERİNİZİN SADECE KÜÇÜK BİR KISMI… NE İSTERSENİZ, TAMAMEN SİZE ÖZEL…

ASLINDA GÜNLÜK YAŞANTIMIZDA, EVDE VAKİT GEÇİRDİĞİMİZ SÜRE DIŞINDA PEK BİR DEĞİŞİKLİK OLMADIĞININ FARKINA VARMALIYIZ. BU DÖNEM HEPİMİZE KENDİMİZE DAHA İYİ BAKMAYI, VÜCUDUMUZU TANIMAYI, KTÜ ALIŞKANLIKLARIMIZI TERK ETMEYİ, DAHA SAĞLIKLI OLMAK YOLUNDA DENGELİ  BESLENMEYİ, SPOR YAPMAYI, DAHA ÇOK SOHBET ETMEYİ VE AİLE BİREYLERİMİZLE BİRBİRİMİZİ  DAHA İYİ TANIMAYI ÖĞRETECEK. COVİD 19 ‘UN KORKUSU VE BİLİNMEZLİĞİ ASLINDA BU HAYATI DAHA İYİ , DAHA KONTROLLÜ, DAHA BİLİNÇLİ VE MANEVİ YÖNDEN DAHA KALİTELİ YAŞAMAMIZA VESİLE OLACAK.

 

HAFTAYA COVİD19 İLE İLGİLİ YAZIMIZIN DEVAMINDA BULUŞMAK ÜZERE. SEVGİ, SAĞLIK, SABIRLA…

 

                                            UZM.DR.SÜREYYA ERGEN KIRAY

                         YENİDOĞAN-ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI

                            SALİHLİ/MANİSA      TLF: 505 407 53 31 / 0236 713 11 33

                            İNTAGRAM: drsureyyaergenkiray /drsureyyailemutfakta

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar