Reklam
  • Reklam
“Gençlerimizle Birlikte Üretmek Bizim Felsefemiz”
Reklam
Reklam

“Gençlerimizle Birlikte Üretmek Bizim Felsefemiz”

“Gençlerimizle Birlikte Üretmek Bizim Felsefemiz”

13 Aralık 2021 - 15:08
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlik bizim en büyük gücümüz, gençlik bizim en büyük inancımız ve umudumuz. O Yüzden gençlerimizle birlikte çalışmak, gençlerimizle birlikte üretmek bizim felsefemiz, yol haritamız’’ dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin önünü açmanın, her alanda onlarla beraber olmanın en büyük öncelikleri olduğunu belirterek, “Gençlik bizim en büyük gücümüz, gençlik bizim en büyük inancımız ve umudumuz. O Yüzden gençlerimizle birlikte çalışmak, gençlerimizle birlikte üretmek bizim felsefemiz, yol haritamız’’ diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, bazı yerel TV kanalarının ortak canlı yayınına katıldı. “Anadolu Soruyor” adlı programda, Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, Millet Haber Ajansı Muhabiri Çetin Altan ve Kanal Fırat Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sorularını yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

“Gençlik merkezlerimiz iyilik merkezi oldu”

Bugünün ‘’Dünya Gönüllüler Günü’’ olduğunu hatırlatarak, bakanlığının yürüttüğü gönüllülük faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Bakan, Kasapoğlu, “Gönüllü gençlerimiz Türkiye’nin dört bir yanında, gençlik merkezlerinde, yurtlarımızda ciddi faaliyetler gerçekleştiriyor. Elazığ’da yaşanan deprem, İzmir’de yaşanan deprem, akabinde sel felaketleri ben bu zamanlarda gençlerimizin dur durak bilmeden inançla, aşkla insanımızın yanında olduğunu gördüm. 400’e yakın gençlik merkezimiz var. Burada gönüllülerimiz var. İyilik merkezleri oldu gençlik merkezlerimiz. Bu alanlarımızı yurtlarımızı birer iyilik merkezi haline dönüştürüyorlar. Her bir faaliyet sadece standart faaliyetler değil. Gelişen, değişen, dönüşen çalışmalarla bu süreçleri güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 “Yurtlarımız en büyük gururumuz”

Bakan Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı yurtlarının, en büyük gurur kaynağı olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Türkiye’nin yurtları, bakanlığımızın yurtları bizim en büyük gururumuz. Göğsümüzü gere gere hep söylediğimiz iftihar tablomuzdan bir tanesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük özveriyle gerçekleştirdiği devasa bir yatırım. Türkiye’nin her ilinde, birçok ilçesinde yurtlarımız var. Sayıları her geçen gün artıyor da. Otellerle rekabet edecek konumdayız. Buna kimsenin çamur atmasına izin vermeyiz. Türkiye’nin en büyük kapasiteli yurt yapısı. 743 bin yatak var ve her gün yeni yatak ilave ediyoruz. Konforlu bir ortam sunuyoruz. Eğitimlerimiz var. Yurtlara ikinci üniversite felsefesiyle yaklaşıyoruz. Diyoruz ki öğrencilerimize yemeğinden ısınmasına her şeyi verelim. Yurtlarımız hem yaşam alanı, hem ikinci üniversite. Türkiye olarak dünyanın en güçlü, en donanımlı, en geniş yurt alt yapısına sahibiz. Yerleştirme oranlarımız her geçen gün çok daha yukarı bir noktaya gidiyor. Böylesine devasa bir devrimi ortaya hiçbir şey yokmuş gibi lanse etmek hiçbir vidana, vicdan sahibi insana yakışmaz.” 

“Güneş balçıkla sıvanmaz”

Bazı belediyelerin bakanlık yurtlarına yönelik eleştirilerini de yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, “Güneş balçıkla sıvanmaz. Algıda yapsalar, spekülasyon da yapsalar herkes doğruyu, hakikati er ya da geç öğreniyor’’ dedi. Bakan Kasapoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Hiçbir eseri olmayanlar,  daha gerçekçi olmak gerekirse taş üstüne taş koymamış olanlar, sanki bir şey olmamış gibi hareket ediyorlar. Ben burada iyi niyet görmediğimi belirtmek isterim. Bazı belediyeler 3 yılda kaç yatak kapasitesi sahibi olan yurtlar yapmıştır? Ne Ankara’da var, ne İzmir’de var. Sadece algı ortaya koymaya, algı yönetmeye ve insanları kandırmaya yönelik çabalar var. Kimse bunlara inanmaz. Onların tarzında inşa etmek yok, iftira var. Milletimiz en güzelini taktir edecektir.” 

“Gençlerimizle birlikte üretmek bizim felsefemiz”

En büyük güçlerinin gençlik olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Gençlik bizim en büyük gücümüz, gençlik bizim en büyük inancımız ve umudumuz. O Yüzden gençlerimizle birlikte çalışmak, gençlerimizle birlikte üretmek bizim felsefemiz, yol haritamız’’ diye konuştu. Türkiye’de 20 milyondan fazla genç bulunduğunu hatırlatan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

‘’Türkiye’nin gençleri diğer ülkelerin gençleri gibi değil. Gerektiğinde 15 Temmuz gibi yüreğini ortaya koyan gençler gerekirse olimpiyatlarda gördük her biri gönlü geniş gençler, öz veri sahibi gençler. Gençlerimizin önünü açmak, her alanda onlarla beraber olmak bizim en büyük önceliğimiz hükümet olarak. Gençlerimiz her alanda varlar. Parlamentoda gencecik milletvekillerimiz var. ‘Gençlerin bütçesi gençlerde’ diye bir çalışma başlattık. Bu yılın bütçesini gençlerimize soruyoruz. Her alanda katılımcı bir ruhla gençlerimizle birlikte bu süreci yönettik, yöneteceğiz. Anadolu’ya gittiğimde sürekli gençlerimizle birlikte oluyoruz, onlarla buluşuyoruz. Türkiye’nin dört bir yerinde gençlerimizle konuşuyoruz, onlarla hasbihal ediyoruz. Bugünümüzü ve yarınımızı inşa ediyoruz.”

“Gençlerimiz adına hiçbir karamsarlık politikasına izin vermeyiz”

Bakan Kasapoğlu, son dönemde sıkça gündeme gelen Z kuşağı ile ilgili eleştirilere de değindi. Gençler adına ‘gençlerimiz bitti’ gibi ithamları üzüntüyle karşıladığını dile getiren Bakan Kasapoğlu, ‘’Bugünün gençleri her zamankinden atak, umut vaat eden gençler. Gençlerimiz adına hiçbir karamsarlık politikasına izin vermeyiz. Gençlerimiz bizim sadece bugünlerimiz değil, yarınlarımız. Gençlerimiz sanatta, sporda, ilimde, teknolojide her alanda dolu dolu gençler” dedi.

“Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlerindir”

Her fırsatta Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, gençlerin bakanlığı olduğunu, gençlerin evi olduğunu dile getirdiğini anlatan Bakan Kasapoğlu, “Bizim projelerimiz bir katılım modeli. Bu modelin gençler tarafından sahiplenilmesi, gençlerin bu katılımcı ruhu sahiplendiğini gösteriyor. Bu tür çalışmalar içerisinde sadece planlama değil, uygulanmasından denetlenmesine kadar biz gençlerin mutfakta olmasını istiyoruz. Gençlerin aynı zamanda işin kontrol noktasında olmasını istiyoruz. Bu ruha yönelik yaptığımız her çalışma gençlerimizin en büyük önceliğinin bu olduğunu bizlere gösteriyor. Örneğin bizim gençlere yönelik proje destek programımız var. ‘fikir sizden destek bizden’ diyoruz. Her alanda gençler fikirlerini yazıyorlar, projelendiriyorlar biz de onlara destek veriyoruz. Biz de diyoruz ki sevgili gençler; Gençlik ve Spor Bakanlığı sizindir. Bu bakanlığın her bir imkanı sizlerin” diye konuştu.

“Çalışmalarımızın her biri bağımlılığa karşı vurulan bir tokat”

Programda bağımlılıkla mücadele konusuna da değinen Bakan Kasapoğlu, “Bizim her bir çalışmamız bağımlılıkla mücadele. Gençlik merkezlerimiz, spor salonlarımız, etkinliklerimiz… Bunların her biri bağımlılığa karşı vurulan bir tokat. Madde bağımlılığından internet bağımlılığına kadar bir çok konuda bağımlılık söz konusu ve maalesef ciddi riskler oluşturan boyutları var. Bunun her biri bakanlığımızın hem ilgi hem de sorumluluk duyduğu konular. Özellikle kitap dostu olmak, kitapla ilgili geliştirilmiş politikalar o da biz anlamda bizim en büyük mücadelemiz” şeklinde konuştu.

“Spor kültürünü güçlendirmemiz lazım”

Bakan Kasapoğlu, sporu sadece futboldan ibaret görmediklerini, bu anlayışın sonucunda da 2020 Tokyo Olimpiyatlarında gençlerimizin neler başardığını herkesin gördüğünü dile getirerek, şunları söyledi:

‘’Tarihimizdeki en başarılı olimpiyatları bu yıl yaşadık. Jimnastikten yüzmeye, okçuluğa, basketbola, voleybolda kızlarımızı gördünüz, meydan okudular. Basketbolda yeni projelerimiz var. 10 bin pota projemiz var. Basketbol seferberliği başlatıyoruz. İnanın gençlerimizin her biri birer yetenek. Yeter ki biz işi tesadüfe bırakmayalım. Yeter ki bu işe kendini veren paydaşlarımızla el ele olalım. Bu millet her şeyin en güzelini, en yüksek çıtada başaracak gençlerimizi görüyoruz Biz yetenek taraması başlattık. Yetenek taramasıyla üçüncü, dördüncü sınıfta okuyan çocuklarımızı farklı parametrelerde ölçerek yeteneklerini tespit ediyoruz ve onları sporcu eğitim merkezlerimize yönlendiriyoruz. Yetenek keşfi ve spora yönlendirme. Mutlaka ve mutlaka her gencimizin bir branşa yönlendirilmesi en azından günlük yaşamında onu bir sporla meşgul etme çabamız var. Çünkü spor bizim en önemli, sorumluluk duyduğumuz alanlardan biri. Spor kültürünü güçlendirmemiz lazım” dedi.

“Spor yasasında önemli bir noktaya geldik”

Bakan Kasapoğlu, spor kulüpleri ve spor kulüplerinin kurumsallaşmasının en önem verdikleri konulardan biri olduğunu ifade ederken, geçtiğimiz yıl spor kulüpleri ve federasyonları çalıştayı düzenlediklerini hatırlattı. Bu çok verimli toplantının ardından, yasa çalışmalarını hızlandırmak ve katkı vermek maksadıyla bunu TBMM ile de paylaştıklarını anlatan Bakan Kasapoğlu, ‘’Spor yasasında önemli bir noktaya geldik. İnşallah o da en kısa zamanda neticelenecektir. Bu da kulüplerin hem finansal anlamda hem de idari anlamda bir kurumsal hürriyete kavuşması demek. Yapıların revize edilmesi gerekliliği var. Bunlar sağlandığı taktirde inanın başarının önünde hiçbir engel yok’’ dedi.

Personel alımı

Bakan Kasapoğlu, geçtiğimiz aylarda Gençlik ve Spor Bakanlığı ailesini genişletme yönünde bir düşünceleri olduğunu ve gerek antrenör alımı gerekse diğer konularda çalışmaların sürdüğünü dile getirerek, ‘Yönetim kısmıyla ilgili, spor tarafıyla ilgili çalışmalarımız var, temizlik ve güvenlik alımını yeni tamamladık. 4 bin tane arkadaşımızı bakanlığımı bünyesine kattık. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın her bir çalışanı gerçekten çok değerli. Güvenlik görevlisinden temizlik görevlisine yöneticisinden amirine kadar herkes hakikatten önemli bir çaba veriyor, önemli bir gayret veriyor’’ dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milletvekili Bilen ve beraberindekiler Vavrattan Bahçe Mobilyaları Fabrikasını ziyaret etti
Milletvekili Bilen ve beraberindekiler Vavrattan Bahçe Mobilyaları...
Milletvekili İsmail Bilen tabakhane esnafı ile bir araya geldi
Milletvekili İsmail Bilen tabakhane esnafı ile bir araya geldi